O nás

V obci Klínec u Mníšku pod Brdy existovala hrnčířská dílna rodiny Šimůnků, kde vedle užitkového nádobí vyráběli ve 30. a 40. letech i unikátní malovanou kameninu. Jejím autorem byl ak. mal. Zdislav Hercík a říkali jí Podbrdská keramika. To je ale jiný příběh. Zdislav Hercík nepůsobil ale jen v Klínci, putoval po různých dílnách. Nakonec zakotvil ve staré hrnčírně čp. 10 v Levíně u Uštěka. Když se Magdaléna Brožová, keramička a klínecká rodačka,  vydala po jeho stopách, jediné indicie místa, po druhé sětové válce ze svého působiště v Klínci odešel, byly: sever Čech a kulatý kostel. A tak objevila Levín. Společně s Ivanou Švarcovou sem od roku 2011 začaly opakovaně jezdit, sbíraly informace od místních pamětníků, dokumentovaly dochovanou Hercíkovu keramiku, hledaly keramické střepy.

V roce 2013 uspořádala Magdaléna v Levíně 1. keramické Shimposium. V roce 2014 proběhl  jeho 2. ročník již ve spolupráci s keramikem a sochařem Milanem Žofkou,  v poslední levínské hrnčírně č.p. 10, na autentickém místě, kde před nimi tvořil mistr Hercík a před ním generace levínských hrnčířů . Protože původní patrová pec byla nefunkční, postavili zde na dvorku  novou pec na dřevo pod vedením hrnčíře Jaroslava Marka. Společně s kolegy z Čech i ze zahraničí se tu při tvorbě inspirují starou levínskou keramikou a dílem Zdislava Hercíka. A tak tradice levínské keramiky pomalu opět ožívá. Časem přilákaly do Levína další keramiky, pořádají zde keramická symposia a založily tradici každoročních keramických jarmarků / od r. 2014/.

Dnes (od podzimu r. 2016) je již hrnčírna č.p. 10 v rukách keramičky Magdalény Brožové, proběhla rekonstrukce a  zprovoznění původní patrové pece. Přibyly i další dílny, atelier  „UMĚ„, keramičky Aleny Šumové  v čp. 60 a dílna Alice Tomáškové “ Od hrnčířské cesty “ v čp. 75.

Aktuality na :  fb levínská keramika